Göğüs kafesi açılmadan kalbin iyi huylu tümörü (mixoma) ameliyatı

Göğüs kafesi açılmadan kalbin iyi huylu tümörü (mixoma) ameliyatı

Kalbin primer tümörleri nadirdir ve otopsi sırasında rastlantı sonucu hastalarda görülme sıklığı %0,0017 ile %0,19 arasındadır. Kalp Tümörlerin yaklaşık %75’i iyi huyludur ve bunların yaklaşık yarısı miksomadır. Atriyal (kulakçık) miksoma en yaygın ve iyi huylu kardiyak neoplazmdır ; kökeni bir mezenkimal hücreye bağlanmıştır. Miksomalar genellikle yaşamın üçüncü ve altıncı dekatları arasında (30 ila 60 yaş arası) ortaya çıkar ve kadınlarda üç kat daha sık görülür. Bu Tümörlerin iki farklı şekli vardır: solid ve oval miksomalar ; yumuşak ve papiller miksomalar. Solid tümörlerin konjestif kalp yetmezliği (KKY) semptomları ile ortaya çıkma olasılığı daha yüksekken, papiller tümörlerin serebral ve diğer periferik damarlara embolize olma olasılığı daha yüksektir. Tanı anında hastaların %92’sinde KKY semptomları vardır. Atriyal miksoma, kalp kapak hastalığını, kalp yetmezliğini taklit edebilir, kardiyomegali, bakteriyel endokardit, ventriküler ve supraventriküler ritim bozuklukları, senkop ve sistemik veya pulmoner embolisi tanıları ile kendini gösterebilir. 

Sol veya sağ atrial mixomalar artık “Minimal İnvasiv” yani küçük kesi veya kapalı ameliyat denilen yöntemler ile ameliyat edilerek, çıkarılabilmektedir. Bu yöntemde, herhangi bir kemik kesisi olmaksızın, kaburgalar arsaından girilerek yapılmaktadır. Ameliyatta kalp boşlukları açılacağı için, Kalp ve Akciğer Makinası kullanılır. Bu cihaz kasık damarları üzerinden takılır. Vücuttaki kan makinaya çekilerek, oksijenlenir ve tekrardan vücuda aktarılır. Böylelikle kalbin ve akciğerin yapacağı iş geçici olarak bu makinaya verilmiş olur. Kalp durdurulur. Sol veya sağ atrium (Yani kulakçık) açılarak, içindeki tümör (mixoma) çıkarılır. 

Bu 28 yaşındaki erkek hastada, bu tümör ameliyattan bir yıl önce inmeye (SVO) sebebiyet vermiştir.. Hastada Kalp ve Akciğer Makinası kasıktaki damarlardan takılmıştır. 

Mixoma ameliyatları genellikle kısa sürer ve tümörün tamamının kökünden çıkarılması gereklidir. Yaklaşık 1,5 saat süren ameliyat ve kısa hastane yatışı (4 gün) sonrası hastalar direk mobilize edilebilirler. 

Ann Thorac Surg 2011 June 91 (6) : 1988-90