Endoskopik (Kapalı Safen) Damar Çıkarılması Nedir?

endoskopik safen çıkarılması

Minimal invaziv ve total sternotomi ile yapılan koroner bypass ameliyatlarında kullanılan, her iki alt bacakta ayak bileği iç yüzü üzerinden başlayıp femoral bölgeye kadar uzanan büyük safen veninin  Endoskopik (kapalı) yöntemle çıkarılması işlemidir.

Endoskopik safen çıkarma işlemi nasıl yapılır?

Ameliyat öncesi hasta uyuduktan sonra, safenin kesisi yerinin tespit edilmesi için ayak bileği üzerinden ritmik palpasyon yapılır. Safen veninin yeri tespit edilince kalem ile işaret koyulur. İşaretlenen yerden 1 cm lik insizyon yapılır. Safen veni bulunur ve  etrafı trokarın yerleşmesine izin verecek kadar hazırlanır. Trokar, minimal invaziv cerrahide, cerrahi aletlerin çalışması ve görüşü amacıyla kullanılan bir tıbbi alettir. Bacak damarı (Safen Ven)  bu 1 cm lik kesi içerisinden, özel olarak üretilmiş optik ve kanüller yardımı ile ayak bileğinden kasığa kadar olmak üzere yeteri kadar damar kapalı yöntem ile çıkarılır. Açılan bu küçük kesi estetik bir şekilde kapatılır, pansumanı yapılır ve elastik bandaj ile bacak sarılır. 

Endoskopik (Kapalı Safen) Damar Çıkarma İşlemi Hangi Hastalarda Uygulanır?

Hastanemizde açık ve kapalı yöntemle yapılan tüm koroner bypass ameliyatlarında kullanılan bacak damarı (safen ven) endoskopik (kapalı) yöntemle çıkarılmaktadır.

 

Aşırı kilolu ve şeker hastalarında, yara iyileşmesi zor olabileceğinden küçük kesi ile yapılan endoskopik safen çıkarma işlemi özellikle bu tür hastalarda tercih sebebi olmaktadır. 

Endoskopik (kapalı) Safen Çıkarma Yönteminin Avantajları Nelerdir?

Endoskopik safen çıkarma, geleneksel cerrahi yöntemlere kıyasla daha az invaziv olduğu için genellikle daha hızlı bir iyileşme süreci sağlar. Ancak, hastanın durumuna ve işlemin karmaşıklığına bağlı olarak iyileşme süreci değişebilir.

 

  • Bacak ağrısının olmaması,
  • Enfeksiyon riskinin az olması,
  • Açık yönteme göre daha hızlı iyileşme,
  • Hasta konforu açısından daha çok tercih sebebi,
  • Kozmetik açıdan çok avantajlıdır.