Prof. Dr. Tayfun Aybek

Biyografi

Tayfun Aybek, 1967 yılı 6 Kasım günü Eskişehir’de dünyaya gelir.
1973 yılında, Eskişehir’deki Tren Garının karşısındaki Dumlupınar İlkokulunda öğrenim hayatına başlar. Beş yıl boyunca öğretmeni Münevver Lofça ile birlikte bu okula devam eder.

1978 yılında, Muttalip caddesindeki Devrim Ortaokulu’na geçer. En yakın dostu Orhan Yurtsever (Dr.) ile aynı sırayı paylaştıkları başarılı bir üç yıl sonrasında buradan mezun olur.

1981 yılı İhtilal döneminde, Atatürk Lisesi’ne başlar ve üç yılın sonunda Fen Bölümünden mezun olur. En yakın dostu Orhan Yurtsever gibi daha birçok sıra arkadaşı ile başarılı bir Lise hayatı geçirip, Üniversite sınavlarına hazırlanır. Yine Orhan Yurtsever ile birlikte Atletizme başlar. 400 m Yıldızlar ve Genç Erkekler yarışmalarında iki gümüş ve bir bronz madalya almaya hak kazanır.

1984 yılında, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde yapılan iki aşamalı sınavlar sonucu, Tıp Fakültesini kazanır. Artık bundan sonraki altı yılı İstanbul’da geçecektir. Orada Eskişehirliler yurduna yazılır. İki yıl orada kaldıktan sonra en yakın arkadaşı Ulvi Aktaş (Dr.) ile Çapa Tıp Fakültesi yakınında evde kalmaya başlarlar.

1987 yılında, Almanya’nın Frankfurt şehrinde Temmuz-Ağustos dönemi Genel Cerrahi stajına gider. Burada ünlü Genel Cerrah Prof. Dr. Christoph Hottenrott ile tanışır. Tam bu sırada Prof.Dr. Hottenrott ile dünyada ilk kez aynı anda yapılan Karaciğer, Pankreas ve İnce Bağırsak nakli ameliyatına eşlik eder.

1988 yılında, yine yaz döneminde Frankfurt’a gider ve burada Prof. Dr. Hottenrott yanında kalır. Artık Cerrahi branşına kendini adamıştır.

1990 yılında, Frankfurt’ta Genel Cerrahi, Dahiliye ve Psikiyatri olmak üzere toplam altı aylık staj yapar. Yine aynı yıl İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden Doktor Diplomasını alır ve aynı yılın Ekim ayında Johann Wolfgang Goethe Üniversitesi, Genel Cerrahi Bölümünde Asistan Doktor olarak göreve başlar. Hocası Genel Cerrah Prof. Dr. Christoph Hottenrott iken, 6 ay sonra Kalp Cerrahisi kendisinin ilgi alanı olduğunu fark edip, Kalp ve Damar Cerrahisine, Prof. Dr. Peter Satter’in yanına geçer. Artık Kalp Cerrahisi tecrübeleri başlamıştır.

1994 yılında, Almanya’da Doktora „PhD“ ünvanını, yazılı sözlü imtahanlar ve tez kabulü sonrası, almaya hak kazanır. Artık onun uluslararası bilimsel „Doktor“

ünvanı vardır. Daha sonra Almanya’nın Rotenburg a. d. Fulda kentinde Doç. Dr. H. Oster’in yanında, oldukça fazla kalp ameliyatları yapan özel bir klinikte göreve başlar.

1995 yılında, Doç.Dr.H.Oster’in kliniğinde, kendisinin yaptığı ilk kalp ameliyatını gerçekleştirir.

1997 yılında, sayısız kalp ameliyatlarından sonra kariyer amaçlı Üniversiteye geri döner. Johann Wolfgang Goethe Üniversitesi Kalp ve Damar Cerrahisinde Prof. Dr. Anton Moritz’in yanında göreve başlar. Burada ilk MIDCAB (Minimal İnvaziv Koroner Bypass Ameliyatını) gerçekleştirir.

1998 yılında, Robot ile (Da Vinci System) ilk Kalp ameliyatlardan biri olan tekli bypass (LİMA-LAD) operasyonunu gerçekleştiren ekipte yer alır. Bu vakalarda göğüs kafesi açılmadan total endoskopik yöntem ile ameliyat gerçekleştirilir. Aynı yıl Başasistan olarak görevine devam eder. Toplam 168 vakada, göğüs kafesini hiç açmadan bypass ameliyatlarını gerçekleştirir.

1999 yılında, Minimal İnvaziv (Küçük Kesi) Kalp Cerrahisi alanında ameliyatlara başlar. Çok sayıda Minimal İnvaziv ve Robotik Cerrahi Kalp Ameliyatlarını gerçekleştirir.

2000 yılında, hasta kanı soğutulmadan, Arkus Aorta’ya müdahale konusunda bilimsel çalışmalara başlar ve üniversitede bu alandaki çalışmalara öncülük eder.

2001 yılı Mart ayında, Avrupa’da ilk kez uyanık bir hastada genel anestezi kullanılmadan kalp bypass operasyonunu gerçekleştirmiştir. Bu arada doçentlik tezine başlar ve üniversitede tıp öğrencilerine dersler verir.

2002 yılında, Brezilya’nın Sao Paulo Eyaleti Marilia kentinde, Marilia Üniversitesi ve Frankfurt Üniversitelerinin işbirliği ile gerçekleştirilen projede yönetici Hekim olarak çalışmıştır. Frankfurttaki görevi devam ederken, yıllık izinlerini kullanarak, bu proje kapsamında Marilia kentinde ameliyatlara öncülük etmiştir.

2005 yılında, Johann Wolfgang Goethe Üniversitesi, Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Doçentlik ünvanını almıştır.

2006 yılında, Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümünün kurulmasına katkılarından dolayı, Brezilya Hükümeti Marilia Üniversitesi tarafından Şeref Profesörlüğü ünvanı verilmiştir.

2007 yılında, 18 yıllık Almanya döneminden sonra, Türkiye’ye gelme isteği doğmuştur. Türkiye’ye gelmesini Doç. Dr. Haldun Karagöz teşvik eder. Mart ayında Ankara Güven Hastanesi’nde Kalp ve Damar Cerrahı olarak göreve başlar.

2008 yılı Ekim ayında, Mesa Hastanesi (o zamanki adıyla) Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü Başkanlığına getirilir. Burada onu bu değişikliğe motive eden kişi Prof. Dr. Necati Çanakçı (Mesa Hastanesi Başhekimi) olmuştur.

Bugün… Halen, 2011 yılında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin Mesa Hastanesini devir alması ile, isim değişikliğine uğrayan Özel TOBB ETÜ Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümünde, Bölüm Başkanı olarak görev yapmaktadır.

01.01.2024
TOBB ETÜ Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı
Prof.Dr.Tayfun Aybek