İnanılmaz Hikayeler

Yaşam Enerjisi

Hastamız 2009 yılında 24 yaşındayken aşırı yüksek kolesterol nedeniyle kalp damarları tıkanmış ve bypass ameliyatı olması gerekmişti. Genetik bir hiperkolesterinemi hastalığı tüm damarlarını etkilemişti. Hastalık aort kapağının da daralmasına yol açmış ve aşırı aort darlığı sonunda aort damarını patlama noktasına getirdiği için Eylül 2022’de ikinci bir kalp ameliyatı yapmak zorunda kalmıştık. Aort kapağını yeni bir mekanik kapakla ve aort damarını da yapay bir damarla değiştirmiştik.

 

Daha sonra, nispeten normal bir hayata döndüğünde, Nisan 2023’te, 38 yaşında aritmi nedeniyle kalp piline ihtiyaç duymuş, başka bir sağlık kuruluşunda kalp pili implantasyonunun ardından hastanın iyileşme sürecinde sorunlar olmaya başlamıştı. Genç olmasına rağmen gecikmeli bir iyileşme durumu ortaya çıkarken, tam iyileşmeye başladığı sırada, tamamen farklı bir sağlık sorunu ile karşı karşıya kalmış, bir beyin kanaması teşhisi konulmuştu. Kanamayı durdurmak için dış merkezde acil beyin ameliyatı geçirmiş ve kafatasının bir kısmının alınmasıyla sonuçlanmıştı.

Genel durum kötüleştikçe doğal olarak hasta depresyona girmeye başlamıştı.

Hastamıza bir kez daha şans vermek amacı ile ameliyat için kabul ettikten sonra, bir hafta boyunca sadece ve sadece enerjisini yeniden kazanmasına yardımcı olmaya odaklandık. Bu aslında bizim “ön tedavi” dediğimiz şeydir. Çünkü bu noktaya kadar gereken her şey zaten yapılmış idi. Ancak böylesine zorlu bir ameliyat hastanın hayat enerjisi olmadan gerçekleştirilemezdi.

Hastamız bir hafta sonra Dr. vizitlerinde ameliyatla kurtulacağına inanmaya başlamıştı,  espri yapınca gülümsemeye başlıyordu… Artık zamanı gelmişti… Hastayı üçüncü kalp ameliyatına aldık. Kalbin içindeki apseyi temizledik, enfekte olmuş kapakçığı ve sentetik damarı çıkarıp yerine yenilerini implante ettik. Tüm antibiyotikleri keserek bağışıklık sistemini güçlendirmeye çalıştık. Normalde diğer merkezler yeniden antibiyotik tedavisine başlamayı seçerlerdi, ancak hastanın direnci artık bunu kaldıramayacak kadar yoktu. Hastamız postop 1.gün normal servise alındı ve günden güne iyileşmeye başladı, moral ne kadar önemli birşeymiş, tüm çalışanlarımız beraberce gördük.

Ve hastamız bir aylık kontrole geldiğinde (resim) yüzü bambaşka ve artık içten gülümsüyor…

Gencecik bir hayatı zorlu ve kritik bir durumdan kurtardık, kendisinin ve çok sevdiği annesinin hayatına yeni bir yön verdik.

Ne kadar şanslıyız…

Ne güzel bir meslek bu…

Şükürler olsun bize…