Kıbrıslı Kadınlara Anlamlı Hediye !

Meme Kanserini önceden teşhis etme ve bu konuda Kıbrıslı Kadınları duyarlı kılma maksadı ile hazırlanan, kendi kendine meme muayenesi mobil uygulaması ve uzaktan hasta takip sistemi aktifleştirildi. Kıbrısta basın toplantısı ve ödül töreni düzenlendi.

Kıbrıs Sağlık Turizmini Geliştirme Konseyi Başkanı Ahmet Savaşan Bey tarafından startı verilen ve TOBB ETÜ Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Tayfun Aybek tarafından design edilip, geliştirilen ve Apple Store’a konulan mobil uygulama 02.01.2017 tarihinde Apple Store’a yüklendi.

Bilindiği üzere her sekiz kadından biri (%12,9) hayatı boyunca meme kanserine yakalanma şansızlığına sahiptir. Genellikle rutin muayenelerde teşhis edilebilen meme tümörleri, erken safhada yakalandığında tamamen tedavi edilebilirler. Ancak, birçok ülkede düzenli muayeneler kadınlar tarafından maalesef aksatılmaktadır. Ayrıca düzenli muayene sonucundaki bulgular da aynı hastane veya Doktor tarafından yapılmadığında, kaybolabilmektedir.

Hasta Takip Sistemleri üzerinden Ar-Ge çalışmaları yapan ve TÜBİTAK Projesinde Proje yürütücüsü olarak görev alan TOBB ETÜ Üniversitesi, Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tayfun Aybek’in teknik alt yapısını hazırladığı sistemde, Kadınlar mobil uygulama üzerinden, evlerinde oturdukları yerden, kendi kendine meme muayenesini yapabilecek kadar eğitim alabiliyorlar, muayene sonuçlarını bir takvimde arşivleyebiliyorlar, muayene sonuçlarını anında kendi Doktoruna iletebiliyorlar ve hatta uyarı/hatırlatma gibi fonksiyonlardan yararlanabiliyorlar.

“Bu uygulama sayesinde, en azından Kadınlarımıza, eşlerimize veya potansiyel hastalara, kansere yakalanmadan önce, kendi kendine muayeneyi teşvik edebilirsek ne mutlu bize !” diyerek sözüne devam eden Prof. Aybek “Mobil uygulamayı Ar-Ge çalışmaları ile geliştirmeye devam ediyoruz. Çok yakında sisteme medikal cihazları tanıma ve uygulamanın içine entegre edeceğiz. Böylelikle hastalar tarafından temin edilen her medikal cihazın sonuçları da anında Doktora iletilebilecek, ve raporlanabilecek. Gerektiğinde Video konferans sistemi üzerinden yüz yüze ama uzaktan Doktorundan bilgi alabilecek.” şeklinde ekledi.

Kıbrısta düzenlenen Basın Toplantısında, Sistem Kıbrıs Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı Ahmet Savaşan tarafından, Kıbrıslı Kadınlara armağan edildiğini ve ücretsiz kullanabileceklerini belirtti.

Kıbrıs Kanser Hastalarına Yardım Derneği Başkanı Sayın Raziye Kocaismail tarafından “bir mucize” olarak değerlendirilen uygulamanın çıkmasından mutluluk duyduğunu ve çok faydalı olacağını, Derneğe üye kadınların kullanması için hemen harekete geçileceğini bildirdi.

“SelfCheck” olarak adlandırılan ve hastanemiz Doktoru Prof. Dr. Tayfun Aybek tarafından Üniversitemizdeki Ar-Ge çalışmaları sonucu geliştirilen mobil uygulama yakında Google Play Store’da da çıkacak. Tüm Kıbrıslı Kadınlara hayırlı olsun diyoruz.