TOBB ETÜ Kalp ve Damar Cerrahisi, Korona-Virüs Hasta Bilgilendirme DuyurusuProf. Dr. Tayfun Aybek Created: 2020-03-20 10:56:10
View Count: 62387

TOBB ETÜ Kalp ve Damar Cerrahisi, Korona-Virüs Hasta Bilgilendirme Duyurusu

Çok Değerli Hastalarımız : TOBB ETÜ KVC Bölümü olarak, bizlerde ameliyat olmak isteyen ve ameliyat olup da şu an evlerinde olan hastalarımıza bilgilendirme yapma gereğini duyduk.


TOBB ETÜ Kalp ve Damar Cerrahisi, Korona-Virüs Hasta Bilgilendirme Duyurusu

Tüm Dünya’yı sarsan ve ciddi komplikasyonlara sebebiyet veren Korona-Virüs ülkemiz topraklarına da girmiş bulunmaktadır. Özellikle yaşlı kesimi ve Kalp Hastalarında etkilerinin vahim durumlara eriştiği bilinen bu Virüs ile savaşmak, kendimizi ve hastalarımızı koruma altına almak zorundayız. Sağlık Bakanlığı ve Valiliğimizin açıklamaları doğrultusunda, ameliyat bekleyen, aciliyeti olmayan birçok vakamızın tetkiklerini inceleyerek, ileri bir tarihe (4 hafta sonrası) kaydırmak zorunda kalmış bulunuyoruz. Bekleme döneminde CİDDİ şikayetleri olanların aciliyetini belirlemek amacı ile bir Doktor-Konseyi kurduk ve tetkiklerinizi bu Konseyde değerlendirildikten sonra, gerçekten hayati tehlikesi bulunan hastaları belirlediğimizde, kendilerini ameliyat için çağıracağız.

NEDEN BU KARARI ALDIK ?

Çin’li meslektaşlarımızın 44.000 vakanın üzerindeki yaptığı araştırmaya göre, özellikle kronik kalp hastalığı, diyabeti, yüksek tansiyon ve KOAH olan hastalarda Korona-Virüs’ünün oldukça vahim seyrettiği saptanmıştır (Bkz. Grafik). Kalp ve Damar Cerrahisi ameliyatları sonrası İmmun (Bağışıklık) Sistemi zayıflamaktadır ve genellikle hasta profilimiz yaşlı hasta popülasyonudur. Bu nedenle bundan sonraki süreçte kabul ettiğimiz hastalarımızı ameliyat riski haricinde bir riske atmamak amacı ile, hasta ve hasta yakınlarının beraberinde getirebileceği ve birbirlerini de bulaştıracağını da göz önünde tutarak, Sağlık Bakanlığı’nın da önerileri doğrultusunda, 4 haftalık sürede sadece acil vakalara açık olduğumuzu belirtmek isteriz.


TOBB ETÜ Kalp ve Damar Cerrahisi, Korona-Virüs Hasta Bilgilendirme Duyurusu

ACİL VAKA İLETİŞİM BİLGİLERİ :

WhatsApp : 0534 520 53 17

E-Mail : ta@tayfunaybek.com

Tetkik Gönder : www.tayfunaybek.com veya Kargo ile

AMELİYAT SONRASI HASTALARIMIZ İÇİN :

Ameliyat sonrası vakalarımız ve kontrolleri için ise de aynı uygulama çerçevesinde hareket edilecektir. Kendinizi riske atmamanız için, sadece gerçek acil durumlarda hastaneye müracaatlarınızı toplum sağlığı açısından rica etmekteyiz. Sağlık Bakanlığı ve Valiliğimizin yayınladığı genelge doğrultusunda, ciddi şikayetleri olmayanların randevuları ertelenecektir.

Kontrollerimizi bildiğiniz üzere Uzaktan Hasta Takip Uygulaması üzerinden gerçekleştirmekteyiz. Bu mobil uygulama ile cihazlı takipte olanların (veya bu sisteme geçmek isteyenlerin) evden Tansiyon, Nabız, EKG, Saturasyon, Kan Şekeri, Ateş, INR vb. vital parametreleriniz bize düşmektedir. Birkaç gün içerisinde video sistemimiz açılacaktır ve günlük sanal ortamda Doktor vizitlerimiz yapılacaktır (Bilgi için : info@dakik.app, www.dakik.app, Tel : 0850 532 62 49). Bu sistem üzerinden sizlerin günlük programlar, ilaçlarınız, ölçümleriniz, sağlığınız için yapacaklarınız ve önerilerimiz aktarılacaktır.

Soğuk ve sıcak farkının aşırı olduğu dönemlerde sıkı giyinmeye dikkat ediniz. Kendisini hasta hisseden kişilere yaklaşmayınız, el hijyenine dikkat ediniz (en önemlisi sabun ile yıkama), dış mekanlara çıktığınızda eğer var ise maske takabilirsiniz (koruyuculuğu az da olsa kalp ameliyatı sonrası önemlidir), öğünlerinizin hep aynı saatlerde ve düzenli olmasına dikkat ediniz, uyku hücre yenilenmesi ve bağışıklık için en önemli unsurdur, unutmayınız. En önemlisi sevdiklerinizin yanında ve onlar ile birlikte olunuz, böylelikle korkularınızın sizi gereksiz şeyler için harekete geçirmesine izin vermeyiniz. Unutmayınız sizler çok daha riskli bir olayı, nitekim Kalp Ameliyatını atlatmış kişilersiniz. Televizyonlarda çeşitli bilimsel olmayan sayılara bakarak, moralinizi bozmayınız. Birçok test edilmediği halde Virüs’e maruz kalmış ve semptomları olmayan taşıyıcı kişilerin dışarıda dolaştığını düşündüğümüzde, bu sayıların sadece durumu kötüleşen hastalardaki ölüm vakaları olduğunu ve oranların bu nedenle yüksek çıktığını biliniz. Ama öncelikle kendimizi, sonrasında da yakınlarımız elbette korumak şu dönemde hepimizin görevidir.

Bunun dışında Bağışıklık Sisteminizi koruma altına alacak her yöntemi uygulamamız gereklidir. Özellikle, sokağa çıkma yasağı konmadığı takdirde, topluluklardan uzak ve temiz havalı bölgelerde günde en az 2 kez olma kaydı ile park ve bahçede yürüyüşleri yapılabilir, ancak şehir merkezlerinde oturanların dışarı çıkmamalarını tavsiye ediyoruz. Meditasyonlar, düzenli gıda alımları, düzenli uyku, bağışıklık sistemini güçlendiren takviye ürünler (Bilgi için : WhatsApp : 0534 520 53 17 ; E-Mail : ta@tayfunaybek.com) kullanabilirsiniz.

Brufen isimli ilacın Korona-Virüs hastalığında hastalığı uzattığı söylentisi var ise de henüz ispatlanmış bir yayın yoktur. Ancak teorik olarak böyle bir durum düşünülmektedir. Söylenti buradan kaynaklıdır. Ağrı kesici ilaçlar için, eğer gribe yakalanmamış iseniz, Brufen kullanabilirsiniz (allerji yok ise ve çok fazla tüketmemek kaydı ile).

Bizler sizlerin sağlığı için görevimizin başında ve hastanede olduğumuzu bildirirken, bu salgını ülke ve millet olarak hepimizin en az hasar ile atlatması dileği ile,

Sağlıcakla kalınız.

Prof. Dr. Tayfun Aybek


This post has been written by Prof. Dr. Tayfun Aybek and viewed 62387 times.


Comments

Loading...