Atipik TEVAR Olgusu Prof. Dr. Tayfun Aybek Created: 2019-12-03 12:03:19
View Count: 15552

Atipik TEVAR Olgusu

Olgu Sunumu Yüksek tansiyon ve serebrovasküler yetmezlik öyküsü olan 87 yaşında kadın hasta 10 gündür devam eden şiddetli göğüs ağrısı yakınması ile dış merkeze müracaat etmiş.


Atipik TEVAR Olgusu

rhy4Ej.png


Göğüs ve karın için çekilen ilaçlı tomografi tetkikinde aort damarının kıvrım yerinden başlayıp aşağı doğru devam eden dev damar genişlemesi tespit edilmiş. Hastaya Acil Ameliyat önerilmiş. Bu türden ameliyatlar öncesi risk hesaplaması yapılır ve gerekli işlem öncesi tetkikler uygulanır. Açık cerrahi için kesinlikle yüksek risk taşıyan bu hastada Endovasküler aort greftli stent implantasyonu uygulanmıştır. Hasta özel bir monitör sistemi ile işlem boyunca takip edilmiş ve tüm girişim “kapalı ameliyat” şeklinde gerçekleştirilmiştir. İşlem öncesi bir gün ve işlem sonrası iki gün süre ile yatarak tedavi gören hasta yatışının üçüncü günü şifa ile taburcu edilmiştir. Yakınmaları rahatlayan hastada birinci ay kontrolünde çekilen kontrol tomografi tetkikinde herhangi bir sıkıntı saptanmamıştır.
Endovasküler Aortik Greft İmplantasyonları Kalp ve Damar Cerrahisinde yeni bir devir ve çığır açan girişimler olarak bilinmektedir.

YF2dw1.png

aEPFxX.png
This post has been written by Prof. Dr. Tayfun Aybek and viewed 15552 times.


Comments

Loading...