Mitral Kapak Tamiri, Kapalı Ameliyat (Koltuk Altından Kalp Ameliyatı) Yöntemi Prof. Dr. Tayfun Aybek Created: 2018-02-20 20:26:46
View Count: 189922

Mitral Kapak Tamiri, Kapalı Ameliyat (Koltuk Altından Kalp Ameliyatı) Yöntemi

Mitral Kapak Yetmezliği olgularında kapak tamirinin en iyi yöntem olduğu bilimsel çalışmalar ile kanıtlanmıştır. Mümkün olduğu müddetçe etiyolojisi (sebebi) ister romatizmal olsun, isterse dejenerativ olsun, mitral kapak mutlaka tamir edilmelidir. Uzun dönem klinik çalışmalar hasta için en faydalı, en sağlıklı ve komplikasyonları en az olan yöntemin "Tamir" olduğunu kanıtlamıştır. Koltuk Altı Ameliyatı ise Mitral Tamir olgularında uygulanabilir.

Mitral Kapak Tamiri, Kapalı Ameliyat (Koltuk Altından Kalp Ameliyatı) Yöntemi

Batılı ülkelerde (Amerika, Avrupa ülkeleri gibi), Mitral kapak yetmezliğinin sebebi genellikle (%85) dejenerativ olgulardır. Bu ülkelerde Romatizmal Mitral Kapak Hastalığı daha azdır (%12). Dejenerativ yetmezlikler genellikle mitral kapağın prolapsı (sarkma), korda (kapak iplikçiklerinin) veya papiller adalenin kopması, elongasyonu (uzaması), kapağın çapının genişlemesi (Ring dilatasyonu) ve hatta kapağın çeşitli sebeplerden dolayı yırtılması delinmesi sonucu oluşur. Ülkemizde ve Asya-Afrika ülkelerinde ise Romatizmal Kalp Hastalığı kaynaklı Mitral Yetmezlik oranı %60-65 oranında olduğu tahmin edilmektedir. Romatizmal Kalp Kapak Hastalığı genellikle çocuk yaşta geçirilmiş, romatizmal ateş hastalığına bağlıdır. Bu türden kapakların tamiri, dejenerativ hastalıklara nazaran daha zordur, zira kalp kapağın kendisi bozulmuş, büzülmüş ve formu değişmiştir.

Mitral Kapak, akciğerlerden gelen temiz kanın kalp kasılması esnasında Akciğerlere geri kaçmasını engellerken, Mitral Kapak Yetmezliğinde ise, temiz kan Akciğerlere geri kaçar. 1.-2.-3. ve 4. derece olmak üzere 4 kademeli yetmezlik vardır. 1. derece yetmezlik birçok kişide rastlantı sonucu bulunabilmekte ve herhangi bir şikayete yol açmamaktadır. 2. derece yetmezlik saptanmış ise sebebi araştırılmalı ve hasta Ekokardiyografi yöntemi ile takibe alınmalıdır. 3. ve 4. derece yetmezlikler ise sol kapl yetmezliğine yol açma potansiyellerinden dolayı muhakkak tedavi edilmelidirler. İlaç tedavisinin cevap vermediği veya kalbin odacıklarının büyümesine yol açtığı veya Akciğer için basıncının arttığı (Pulmoner Hipertansiyon) gibi durumlarda, Mitral Kapak muhakkak cerrahi yöntemle tedavi edilmelidir.

Society of Thoracic Surgeons (STS) veri tabanı, her yıl Amerika Birleşik Devletleri'ndeki (USA) Kalp Cerrahisi Kliniklerinin toplam istatiksel sonuçlarını ve sayılarını yayınlamaktadır. Aşağıdaki tablo STS Veri Tabanındaki sayılar ile (son 8 yıl) TOBB ETÜ Üniversitesi Tıp Fakültesi, Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümünün (son 8 yıl) sayılarını karşılaştırmalı olarak göstermektedir.

Mitral Kapak Tamiri, Kapalı Ameliyat (Koltuk Altından Kalp Ameliyatı) YöntemiBu karşılaştırmada, ülkemizde tamiri daha güç olan Romatizmal Kapak Hastalığı'nın ön planda olduğu göz önünde tutulmalıdır. Romatizmal Mitral yetmezlik sadece darlık profili göstermeyen vakalarda mümkündür.


Mitral Kapak Tamiri, Kapalı Ameliyat (Koltuk Altından Kalp Ameliyatı) Yöntemi

Hemen sağ tarafta Romatizmal hastalığa bağlı olarak Mitral Kapağın ne denli bozulduğunu ve tamirinin ne denli imkansızlaştığını gösteren bir resim bulunmaktadır. Normalde "soğan zarı"ndan biraz daha kalın olan Mitral Kapak, romatizmal tutulum sebebi ile kıkırdak dokusu kalınlaşmış, iplikleri kalınlaşıp, papiller adeleye yapışmış ve hatta kireçlenmiştir. Açılımı ciddi oranda kısıtlanmış olan bu kapak ancak değiştirilerek tedavi edilmektedir ve tamiri mümkün değildir. Kapak değişiminde ise mekanik (metal) kapak veya biyolojik (Domuz, Sığır, At vb.) kapaklar takılmaktadır. Mekanik Kapaklarda Coumadin (Warfarin) kullanımı hayat boyu zorunludur. Biyolojik kapakta ise (ritm bozukluğu yok ise) bu ilacın kullanımına gerek yoktur. Ancak biyolojik kapaklar, metal kapaklar gibi uzun ömürlü değildirler.


Mitral Kapak Tamiri Avantajları

  • Ameliyat sonrası uzun dönemde kapak enfeksiyonu (Endokardit) oranı sıfıra yakındır
  • Ameliyat sonrası uzun dönem yaşam beklentisi daha uzundur
  • Kalbin Fonksiyonları (Sol Ventrikül) uzun dönemde daha iyi korunmuştur
  • Uzun dönemde Pulmoner Hipertansiyon gelişmesi daha azdır
  • Ameliyat sonrası ve uzun dönemde felç (İnme) riski çok azdır
  • Kan sulandırıcı ilaç kullanılmasına gerek yoktur

Koltuk Altından Küçük Kesi ile Mitral Kapak Tamiri

Konu başlığında olduğu gibi, Mitral Kapak Tamiri, sağ göğüs altından yaklaşık 4-5 cm lik bir kesi ile, endoskopik (veya kullanmadan) olarak tamir edilebilmektedir. Bu yöntemde kemik kesisi olmadığından, ağrının daha az olduğunu savunan yazarlar bulunmaktadır. Ameliyat yarası enfeksiyonu veya kemik enfeksiyonu (Osteomyelit) yok denecek kadar azdır. Kozmetik sonuç sebebi ile hastalar ameliyat sonrası daha pozitif ve çabuk normal hayata dönerler.

Kaynaklar

1) Gammie JS, et al. Trends in mitral valve surgery in the United States: results from the Society of Thoracic Surgeons Adult Cardiac Surgery Database. Ann Thorac Surg 2009 May;87(5):1431-7Ann Thorac Surg 2009 May;87(5):1431-7

2) Aybek T. Mitral Valve Surgery; from median sternotomy to closed chest procedures, from replacement to repair techniques/clinical outcomes of mitral valve repair in mitral regurgitation. Anadolu Kardiyol Derg. 2011 Dec;11(8):745-6


This post has been written by Prof. Dr. Tayfun Aybek and viewed 189922 times.


Comments

Loading...


İlgili Makaleler