N-bütil siyanoakrilat (NBSA) – Yapıştırıcı kullanılarak yapılan varis ameliyatı nedir?

​Bu yöntem hastalara genel anestezi almadan lokal anestezi uygulanarak uygulanan oldukça güvenli ve yeni bir varis ameliyatı imkanı sunmaktadır. Hastalar işlemden 15 dakika sonra yürüyerek evine taburcu olmakta, hatta ertesi gün gündelik iş ve ev hayatına kaldığı yerden devam edebilmektedir.

eaGjlS.jpg

Bu yöntem hastalara genel anestezi almadan lokal anestezi uygulanarak uygulanan oldukça güvenli ve yeni bir varis ameliyatı imkanı sunmaktadır. Hastalar işlemden 15 dakika sonra yürüyerek evine taburcu olmakta, hatta ertesi gün gündelik iş ve ev hayatına kaldığı yerden devam edebilmektedir. Genel anestezi ihtiyacının olmaması başlı başına bir risk faktörü olan bu süreçten hastayı korumakta ve anestezi hazırlığı için gerekli olan preoparatif tetkiklerden kaçınarak hem hasta hem de hekim için hızlı ve pratik bir süreç sağlamaktadır. Hem merkezimizde hem de yurtiçi ve yurtdışı bir çok merkezde çokça uygulanan bu yeni yöntemin sonuçları en az lazer ve radyofrekans ablasyon işlemleri kadar sağlıklı sonuçlar vermektedir.

 

 

 

 

Bu yöntem nasıl uygulanmaktadır?

Varis ameliyatı endikasyonu konulan hasta herhangi bir anestezi hazırlığı olmadan işlem masasına yatar. Akabinde işlem yapılacak bölge cerrahi sabun ile yıkanır ve steril olarak örtülür. Yapıştırıcı sistemin uygulanacağı giriş yerine lokal anestezi uygulanır. Akabinde ultrason yardımı ile hasta olan damara giriş yapılır. Ortalama 10 dakika içerisinde işlem başarı ile sonlandırılır. Daha sonra işlem yapılan bacak elastik bandaj ile sarılarak işleme son verilir. Hasta 15 dakika sonrasında taburcu olur.

KYZp6u.jpg

Ovq0OJ.jpg